Łącza

KANONICZNOŚĆ POWIELONEJ ZAWARTOŚCI

Sprawdzam również, czy nie nastąpiła duplikacja zawartości spowodowana brakiem kanonicznych adresów URL. Dzieje się tak najczęściej, gdy witryna obsługuje wersję z przedrostkiem www i bez niego oraz adresy URL niezależnie od wielkości liter. Ponieważ problemem www zajmuję się w poprzednim punkcie, tutaj skupiam się na wyjaśnieniu znaczenia znacznika z adresem kanonicznym i wskazaniu stron, które powinny go posiadać. (Wskazywanie kanonicznych wersji adresów URL to jedna z dobrze opisanych wskazówek pochodzących od przedstawicieli wyszukiwarek).

Znacznik należy umieścić na każdej stronie ze zduplikowaną zawartością, która musi pozostać aktywna (użycie przekierowania nie byłoby odpowiednie). Najczęściej sytuacja ta dotyczy wersji stron do druku i adresów URL z dodanymi istotnymi parametrami śledzącymi.

WYŁĄCZENIE Z INDEKSU STRONY WYNIKÓW WYSZUKIWANIA

Przedstawiciele wyszukiwarek (więcej informacji o tych osobach znajdziesz w rozdziale 10.) dosyć jasno wskazali, że nie życzą sobie, by w indeksie znajdowały się strony przypominające wyniki wyszukiwania. Wynika to z faktu, że w wyszukiwarkach unika się sytuacji, w których użytkownik z jednej strony wyników wyszukiwania trafia wprost do innej listy wyników.

Na takich stronach najlepiej umieścić znacznik meta dla robotów o treści "noindex, foll ow". W ten sposób strona wyników nie znajdzie się w indeksie, ale przekaże moc ratingową zawartym na niej łączom.

SYSTEMY UZYSKIWANIA ŁĄCZY

W tym miejscu skupiam się na technikach budowania łączy, których klient jeszcze nie zastosował (bardzo trudno wyłączyć już istniejące łącza). Kładę duży nacisk na wskazanie klientowi najlepszych praktyk zalecanych przez wyszukiwarki.

Przedstawiciele wyszukiwarek wyraźnie wskazują, że nie są zainteresowani płatnymi łączami, farmami łączy i innymi metodami manipulowania łączami w celu poprawienia swojej pozycji w wynikach.

Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by kupować płatne łącza na innych witrynach, ale muszą być one oznaczone atrybutem rel=nofollow, by nie były wykorzystywane przy wyliczaniu mocy ratingowej.

Łącza z zewnątrz

Łącza z zewnętrznych witryn to najważniejsza metryka wpływająca na pozycję w wynikach. Pierwszym krokiem do pełnego zrozumienia profilu łączy jest uzyskanie listy łączy.

DLACZEGO TEN DZIAŁ JEST KONIECZNY?

Dział zawiera podsumowanie profilu łączy witryny. To ważny aspekt, gdyż określa, jak witryna wygląda z perspektywy wyszukiwarki. Pozwala również klientowi zorientować się, które witryny zewnętrzne pomagają mu w osiągnięciu dobrego rezultatu w wynikach wyszukiwania.

W JAKI SPOSÓB PRZEPROWADZIĆ ANALIZĘ DLA TEGO DZIAŁU?

Całą analizę wymaganą dla tego działu mogę wykonać za pomocą jednego, bezpłatnego narzędzia o nazwie Open Site Explorer. Narzędzie zwraca podsumowanie profilu łączy z możliwością eksportu do formatu CSV, a także zapewnia filtrowanie wyników. Wystarczy jeden raport z narzędzia, a mam gotowe wszystkie dane niezbędne do napisania tej części raportu.

JAKIE TYPOWE SUGESTIE POJAWIAJĄ SIĘ W DZIALE?

Wszystkie moje zalecenia dotyczące tego tematu związane są ze sposobami uzyskania dodatkowych łączy.

NARZĘDZIE OPEN SITE EXPLORER

Problemy profilu łączy najczęściej dotyczą jednego z dwóch obszarów.

Typowy problem polega na tym, że domena po prostu nie posiada wystarczającej liczby łączy, by stała się konkurencyjna w danej niszy. Najlepszym sposobem sprawdzenia, czy tak właśnie jest, okazuje się porównanie wartości mozRank domeny z wartościami uzyskiwanymi przez konkurencję.

Często spotykam również witryny, które mają mnóstwo łączy, ale nie stosują tekstów łączy ze słowami kluczowymi. Innymi słowy, mają sporą popularność, ale słabą trafność. W tej sytuacji zalecam wykorzystanie sposobów budowania łączy opisanych w rozdziale 5. (szczególnie generowanie łączy z predefiniowanymi tekstami).

Wartość łączy

Eksperci SEO sądzą, że różne charakterystyki związane z łączami stanowią około siedemdziesiąt procent wszystkich czynników rankingowych stosowanych przez Google zawartość, do której warto tworzyć łącza.

DLACZEGO TEN DZIAŁ JEST KONIECZNY?

Jak już wielokrotnie wspominałem, metryki związane z łączami zajmują większą część algorytmów wyszukiwarek. Z tego powodu niezwykle istotne jest, by witryna w sposób naturalny przyciągała łącza z zewnątrz. Dział dzieli wartość łączy na kilka różnych kategorii.

W JAKI SPOSÓB PRZEPROWADZIĆ ANALIZĘ DLA TEGO DZIAŁU?

Analiza tej części bardzo mocno zależy od umiejętności. Wykorzystuje wiele czynników ludzkich, takich jak doświadczenie autora raportu i jego subiektywne odczucia. Gdy piszę ten dział, bardzo często zastanawiam się, czy utworzyłbym łącze do tej strony.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *